Poprzedni temat «» Następny temat
Prawiek Olga Tokarczuk
Autor Wiadomość
Hannya 





Dołączyła: 17 Sie 2017
Posty: 18
Wysłany: 2017-08-24, 15:01   Prawiek Olga Tokarczuk

Zaczęłam czytać i nie mogłam skończyć dopóki nie przeczytałam. A rzadko mi się to zdarza.
 
 
vetulae 
vetulae





Wiek: 42
Dołączyła: 31 Lip 2017
Posty: 2912
Wysłany: 2017-08-25, 09:47   

Ja tej autorki czytałam tylko "Prowadź swój plug przez kości umarłych" jak wszystko jest w podobnym klimacie to nie chce więcej :bezradny:
 
 
werniks 
Lama Roku





Dołączył: 06 Paź 2015
Posty: 3840
Skąd: Living Room
Wysłany: 2017-08-25, 16:12   

vetulae napisał/a:
Prowadź swój plug przez kości umarłych


 
 
vetulae 
vetulae





Wiek: 42
Dołączyła: 31 Lip 2017
Posty: 2912
Wysłany: 2017-08-25, 16:46   

werniks, ha ha , ale to kombajn chyba a nie pług
 
 
Hannya 





Dołączyła: 17 Sie 2017
Posty: 18
Wysłany: 2017-08-25, 17:36   

Co ja biedna mogę:

"Prawiek jest miejscem, które leży w środku wszechświata.
Gdyby przejść szybkim krokiem Prawiek z północy na południe, zabrałoby to godzinę. I tak samo ze wschodu na zachód. A jeśliby kto chciał obejść Prawiek naokoło, wolnym krokiem, przyglądając się wszystkiemu dokładnie i z namysłem – zajmie mu to cały dzień. Od rana do wieczora.
Na północy granicą Prawieku jest droga z Taszowa do Kielc, ruchliwa i niebezpieczna, rodzi bowiem niepokój podróży. Granicą tą opiekuje się archanioł Rafał.
Na południu granicę wyznacza miasteczko Jeszkotle, z kościołem, przytułkiem dla starców i niskimi kamieniczkami wokół błotnistego rynku. Miasteczko jest groźne, ponieważ rodzi pragnienie posiadania i bycia posiadanym. Od strony miasteczka Prawieku strzeże archanioł Gabriel.
Z południa na północ, od Jeszkotli do drogi kieleckiej, prowadzi Gościniec i Prawiek leży po obu jego stronach.
Zachodnią granicą Prawieku są nadrzeczne, wilgotne łąki, trochę lasu i pałac. Przy pałacu jest stadnina koni, z których jeden kosztuje tyle co cały Prawiek. Konie należą do dziedzica, a łąki do proboszcza. Niebezpieczeństwem zachodniej granicy jest popadnięcie w pychę. Tej granicy strzeże archanioł Michał.
Na wschodzie granicą Prawieku jest rzeka Białka, która oddziela jego grunty od gruntów Taszowa. Potem Białka skręca do młyna, a granica biegnie dalej sama, błoniami, między krzakami olszyny. Niebezpieczeństwem tej strony jest głupota, która bierze się z chęci mędrkowania. Tu granicy strzeże archanioł Uriel.
W centrum Prawieku Bóg usypał górę, na którą każdego lata zlatują się chmary chrabąszczy. Dlatego ludzie nazwali to wzniesienie Chrabąszczową Górką. Rzeczą Boga bowiem jest tworzyć, rzeczą ludzi zaś nazywać."

I tyle w temacie.
 
 
bezn
Duch, który przeczy





Dołączył: 19 Gru 2016
Posty: 9711
Wysłany: 2017-08-25, 17:57   

Hannya, Nieco jak powieści Brunona Schulza w połączeniu z prozą Wiesława Myśliwskiego czy Tadeusza Nowaka albo Józefa Wittlina :D
 
 
Hannya 





Dołączyła: 17 Sie 2017
Posty: 18
Wysłany: 2017-08-25, 18:09   

Albo cały Marquez.
 
 
BlueAlien 
BlueAlien
AlienQueen





Wiek: 30
Dołączyła: 23 Paź 2015
Posty: 7849
Skąd: Andromeda
Wysłany: 2017-09-07, 13:14   

werniks, wiem, ze to z San Andreas, ale lokacji nie jestem w stanie sobie przypomniec. Gdzie jest piach i trawnik jednoczesnie? Plaża w Los Santos?
_________________

 
 
vetulae 
vetulae





Wiek: 42
Dołączyła: 31 Lip 2017
Posty: 2912
Wysłany: 2017-09-07, 13:33   

[/quote]
Hannya napisał/a:
Albo cały Marquez.


Więc może powinnam dać jeszcze 1 szanse :rotfl2: widocznie mi tematyka nie podeszła :bezradny:
 
 
werniks 
Lama Roku





Dołączył: 06 Paź 2015
Posty: 3840
Skąd: Living Room
Wysłany: 2017-09-07, 13:47   

BlueAlien, niestety też nie pamiętam.
 
 
Hannya 





Dołączyła: 17 Sie 2017
Posty: 18
Wysłany: 2017-09-10, 13:29   

vetulae napisał/a:
Więc może powinnam dać jeszcze 1 szanse widocznie mi tematyka nie podeszła

Powiem Ci wprost: są dwie książki, które czytałam dopóki się nie skończyły. To: "Sklepy cynamonowe" Schulza i "Prawiek" Tokarczuk. Według mnie obie zasługują na najwyższe uznanie.

Ale przyznaję, bez bicia, że byłam bardzo młodziutka gdy do nich ruszyłam. Wtedy były dla mnie szalenie ważne.

werniks Osz Ty Lamo!
 
 
vetulae 
vetulae





Wiek: 42
Dołączyła: 31 Lip 2017
Posty: 2912
Wysłany: 2017-09-11, 15:28   

Hannya, może tematyka mi nie podeszła z kryminałów tylko "Śledztwo" Lema mi się podobało.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 

Czy wiesz, że...