Poprzedni temat «» Następny temat
FanFiction
Autor Wiadomość
BlueAlien 
BlueAlien
AlienQueen





Wiek: 30
Dołączyła: 23 Paź 2015
Posty: 7849
Skąd: Andromeda
Wysłany: 2016-11-25, 20:39   

maat_, To ty nie wiesz? :D

Fanfik to opowiadanie lub cała historyjka napisana przez fana/fankę jakiejś innej historii wymyślonej przez innego autora, przykładowo ktoś jest wielkim fanem Gry o Tron więc pisze opowiadanie na podstawie tej ksiązki ale tak jakby inna, moze pisać o tym co dzialo sie przed, co dzialo sie po akcji, albo rozwija wątki poboczne skupiajac sie napostaciach drugoplanowych, albo calkowicie zmienia treść. Mogą to być historie jak Wer napisał miłosne (i dość poularne yaoi - czyli gdzie dwóch facetów się bzyka, np trafiłam na pary [mówi sie na to pairingi] Bilbo i Thorina, Lokiego i Thora (Thorki) czy Lokiego i Tony Starka (IronFrost) Legolasa i Gimliego, Harrego Pottera i Snape'a, Harrego Pottera i Draco Malfoy'a, Książę Kaspian i Piotr Pevensie z Narnii, czy Hannibal i Will ale są też yuri - czyli lesbijskie nawet jesli w oryginale postacie nie są homo. Nazwy się wzięły z japonskich mang, zostały zapożyczone gdyż wiele ff powstawało pierwotnie na podstawie mang i anime a z czasem przeszły i na resztę dzieł, w tym do Marvela, Harrego Pottera itp.) i najczęściej są to wątki gdzie jest dwóch wrogów ze sie w sobie zakochuje ale bywają też najnormalniejsze historie :)
Jest także dośc popularne dodawanie swoich wymyślonych postaci ( OC - Oryginal Character ) np córka głownego bohatera (ktory w oryginalnym dziele nie ma zadnych córek) zakochuje sie w przyjaciulu głównego bohatera (często się zdarza ze taka OC to alter ego autorki/autora :D )
Są także pojęcia takie jak Universum czyli świat przedstawiony w danym dziele oraz Fandom czyli świat fanów tego dzieła (którzy rządzi się swoimi prawami)
Fanfiki dzieli sie na typy w zależnosci od treści, na angst (czyli ból psychiczny, duzo wątków problemów emocjonalnych bohatera), miłosne (w tym własnie homo), Gore (gdzie zdażyć sie moze ze główny bohater ginie w bardzo brutalny sposób) są też pomieszane typy (Gore i Sex xd czyli BDSM w najgorszej postaci).
Wiele ff jest pisana przez gównarzerię, więc jest dużo byków, błędów logicznych, i własnie duze skupienie na rozwinięciu love story oraz znaczny wysyp OC, ale zdarzają się perełki ktore śmiało można przyrównać do oryginały.
Ja w tym siedze już od kilku lat i jestem do pewnych treści przyzwyczajona, ale jeśli ktoś kto nigdy wczesniej sie z tym nie zetknął przeczyta jakies dziwne ff, wtedy zostanie mu tylko owa "Oczu kąpiel" :D
Raz, że pisanie tego daje fanom ulge, moga zmienic cos z czym sie nie zgadzają albo dodać coś czego im brakuje w oryginale, a innym fanom, ktorzy sie od orygnału uzaleznili, redukuje to "poczucie beznadziei i braku sensu życia" gdy ich ulubiona seria sie konczy gdyz czytają dalsze losy i inne wątki napisane przez innych fanów a wiec nadal są na tzw haju :) A dwa, pamięć o oryginale jest ciągle zywa i takie ff robią przy okazji reklamę oryginałowi.
X
Są jeszcze inne rodzaje twórczości fanowskiej:
Fancomic (fan komiks) czyli wiadomo, komiks o danej serii, a jesli jest narysowany w stylu mangi, nazywa sie doujinshi i normalnie mozna kupic taki doujin. Powstaje on na podstawie zarówno innej mangi/anime, jak ni nawet na podstawie filmów aktorskich i książek (kiedyś w Łódzkim EMPIKu trafiłam na doujinshi Sherlocka - serialu BBC - gdzie postacie wyglądają jak aktorzy ;> )
Fan art - rysunek bądź krótka animacja zarówno wykonana na papierze jak i w programie graficznym zwiazana z jakimś oryginalnym dziełem :)
X
Uff długie wyjaśnienie xd
_________________

 
 
Cascabel 





Wiek: 31
Dołączyła: 03 Sty 2016
Posty: 3751
Wysłany: 2016-11-26, 11:09   

Pierdomenico, Na mirriel jest tego sporo xD
BlueAlien, W świecie fanfiction masz jeszcze jedną rzecz - bierzesz oryginalne postaci z ich charakterem i wsadzasz je w swoją własną historię. Wtedy masz dużo więcej wolności z kierowaniem nimi...
Poza tym masz jeszcze Crossover - autorka fanfiction łączy kilka fandomów (np. Harry Potter spotyka Dr Housa xD).
maat_, http://forum.mirriel.net/viewtopic.php?t=13207 <-- tu masz przykład fanfiction do opowieści z Narnii, który bardzo lubię.
Albo tu - prequel do Piotrusia Pana o Kapitanie Haku :)
http://forum.mirriel.net/...php?f=15&t=5386
_________________
- Kot to najlepszy pogromca problemów. Wystarczy przytulić, a on wymruczy smutki daleko precz! I wydrapie, i, "hhhh" powie, aż wszystkie uciekną sromotnie jak pokonane widmomyszy. Koty to prawdziwi bohaterowie, mówię ci!
Widmokot Nefer
 
 
Pierdomenico 





Wiek: 35
Dołączyła: 15 Lip 2015
Posty: 6547
Skąd: Vinewood Hills
Wysłany: 2016-11-26, 12:42   

No i jeszcze kwestie "kanoniczności" postaci, czyli to czy są wiernie przeniesione z książek ich charaktery, czy nie :D Osobiście nie mam nic do małych zmian, jak fabuła tego wymaga i wszystko trzyma się kupy ale czasem są takie odloty, że to miazga :D Typu kochający Lord Voldemort albo który jest w związku z Harrym, jak słyszę o czymś takim, to ciężko mi pojąć co autor mógł mieć na myśli ;] Ciekawe to forum tylko jeszcze nie ogarniam co gdzie tam jest, bo widzę dużo jakichś krótkich opowiadań na jeden post, póki co a nic dłuższego. Dlatego fajnie się czyta jak ktoś prowadzi bloga i ma podział na rozdziały.
_________________

Wśród gości na kolacji jest fotograf. Gospodyni mówi:
- Robi Pan świetne zdjęcia! Musi mieć Pan drogi aparat!
Gość odchrząknął tylko. Wychodząc rzekł całując Gospodynie w rękę:
- Wybornie Pani gotuje! Musi mieć Pani drogie garnki!
 
 
BlueAlien 
BlueAlien
AlienQueen





Wiek: 30
Dołączyła: 23 Paź 2015
Posty: 7849
Skąd: Andromeda
Wysłany: 2016-11-26, 12:43   

Cascabel,

Dokładnie, mało tego, mozna w fanfiku umieścić postacie w realnym swiecie wiec jesli np jest sobie Loki ktory wiadomo jest Lodowym Olbrzymem, to w fanfiku może być zwykłym człowiekiem tyle że właścicielem jakieś firmy np :)

czytałam ten fanfik z Narnii :D
Na tym forum znalazłam jeszcze jeden, fanfik którego głównymi bohaterami była Tardis z doktora who i rudy 102 z czterech pancernych D:

Znalazłam kiedyś bloga na którym fanfiki są analizowane pod kątem błędów :) Często wychodzą śmieszne rzeczy xd

http://niezatapialna-armada.blogspot.com/
_________________

 
 
Cascabel 





Wiek: 31
Dołączyła: 03 Sty 2016
Posty: 3751
Wysłany: 2016-11-26, 13:02   

Pierdomenico, Patrz na oznaczenia. Większość to faktycznie, miniaturki, albo drabble. Na stronie głównej masz jedno podforum całkowicie poświęcone Harry'emu.
To tam brałam też udział w tym "kalendarzu adwentowym" :)
Jest jednak kilka tekstów dłuższych.
Pierdomenico, Ale znaleźć dobrego bloga i oryginalnego niestety trudno...
_________________
- Kot to najlepszy pogromca problemów. Wystarczy przytulić, a on wymruczy smutki daleko precz! I wydrapie, i, "hhhh" powie, aż wszystkie uciekną sromotnie jak pokonane widmomyszy. Koty to prawdziwi bohaterowie, mówię ci!
Widmokot Nefer
 
 
BlueAlien 
BlueAlien
AlienQueen





Wiek: 30
Dołączyła: 23 Paź 2015
Posty: 7849
Skąd: Andromeda
Wysłany: 2016-11-26, 13:04   

Pierdomenico, odloty to niektórzy mają niezłe
Zamieniają postacie miejscami (Postać A ma imie postaci A ale charakter B i odwrotnie)
Zmieniają ich stronami (dobry staje sie zły)
Zmieniają ich płeć (!!!)
Zmieniają ich wygląd (chudy staje sie napakowany)
Zmieniają ich role (drugoplanowa postać staje sie głównym bohaterem)
Dodają też tzw m-preg, czyli męskie ciąże (trafiłam kiedyś na opko potterowskie, gdzie aby niektórzy uczniowie byli bezpieczni, acz byli niepełnoletni, rada czarodziejów wymyśliła sobie, że kazdy uczen ktory był zagrozony musiał wziąć ślub z kimś dorosłym, losowo, wiec dla Pottera był to Snape gdyz matke Snape wkurzało to ze był starym kawalerem. I Harrego ubrali na biało, zrobili mu makijaż z doklejanymi rzęsami, a potem Potter był wiadomo seksualnie wykorzystywany przez Snape, a inne opko gdzie tez pottera wykorzystywał snape, potter stał sie jeźdźcem smoków w zbroi i urodził synka D: )
[img]https://lh3.googleusercontent.com/2cjRB0bMgR_JW4UVp6FksMalN1wPjcyV_CjQiUrAAVGej2-jmBt3uaVWf9_OgSX0gNj_jEiqyyKf_YATRpwLfNPQxd5FQsezXLb7LDoulfMJRoerL3mAMlP3dNnDs6WXJcJ2VDY/img]
Tak wiec ludzie maja nawalone w glowie :D
_________________

 
 
Cascabel 





Wiek: 31
Dołączyła: 03 Sty 2016
Posty: 3751
Wysłany: 2016-11-26, 13:07   

BlueAlien, Zmiana ról to akurat nie odlot - po prostu wybierasz kogoś innego na głównego bohatera. Podobnie wygląd - pod warunkiem że ładnie ujęte. A strony? Często by je zmieniać starcza zmiana perspektywy.
M-preg... przypomniałaś mi o Harrym Potterze i Sezonie Ogórkowym :beczy:

[ Dodano: 2016-11-26, 13:08 ]
Pierdomenico, Może powinnyśmy założyć osobny temat poświęcony fanfiction/opowiadaniom z neta? Mogłybyśmy powklejać linki do fajnych, albo beznadziejnych...
_________________
- Kot to najlepszy pogromca problemów. Wystarczy przytulić, a on wymruczy smutki daleko precz! I wydrapie, i, "hhhh" powie, aż wszystkie uciekną sromotnie jak pokonane widmomyszy. Koty to prawdziwi bohaterowie, mówię ci!
Widmokot Nefer
 
 
Pierdomenico 





Wiek: 35
Dołączyła: 15 Lip 2015
Posty: 6547
Skąd: Vinewood Hills
Wysłany: 2016-11-26, 13:19   

Cascabel, osobny dział dla Pottera I like it! :D właśnie szukałam bo wydawało mi się, że kiedyś coś było o tym w sensie nowy temat ale najwidoczniej nie powstał, bo nie było takiego zainteresowania, więc zaraz przeniosę tę naszą dyskusję do nowego. Będzie można odnaleźć fajne fanfiki i może kogoś zarazimy :D

BlueAlien, ej o tych ciążach to nie słyszałam! xDD skąd takie pomysły się ludziom biorą :aaaa:

[ Dodano: 2016-11-26, 13:33 ]
Tylko jest problem, chyba od tego motywu nowego coś nie działa, bo nie idzie wydzielić, więc trzeba chwilę poczekać Fudal na pewno wkrótce naprawi :magik: :)
_________________

Wśród gości na kolacji jest fotograf. Gospodyni mówi:
- Robi Pan świetne zdjęcia! Musi mieć Pan drogi aparat!
Gość odchrząknął tylko. Wychodząc rzekł całując Gospodynie w rękę:
- Wybornie Pani gotuje! Musi mieć Pani drogie garnki!
 
 
BlueAlien 
BlueAlien
AlienQueen





Wiek: 30
Dołączyła: 23 Paź 2015
Posty: 7849
Skąd: Andromeda
Wysłany: 2016-11-26, 14:13   

Przeczytałabym jakiś dobrze napisany fanfik, ale niestety, albo są dobrze napisane fanfiki na podstawie dzieł w których nie gustuje (Harry Potter np, albo wszelakie seriale z BBC) a jak już trafię na fanfik z universum który mnie interesuje, to znowu napisany przez jakiegoś gimba.
Lubie gdy postacie są kanoniczne (żadnych OC) i zachowują się kanonicznie, ale natrafiają na nowe problemy/zagadnienia/akcja dzieje sie po kilku latach/opisane są np dokadnie odczucia bohaterów itp... A tu takich wiele nie znalazłam...
Jak się taką perełkę już znajdzie, to sie okazuje, że to One Shot :beczy:

[ Dodano: 2016-11-26, 14:15 ]
Chyba sama zaczne pisać jakiś fanfik xddd

Pierdomenico,

A no zdarzają sie m-pregi, ale ich nie czytam ponieważ poziom absurdu mnie przeraża ;/ no ale to chyba fetysz autorek, ze lubią gejseksy i męskie ciąże :D przynajmniej po takich ff widać co komu w głowie siedzi i czego w życiu pragnie xDD
_________________

 
 
Cascabel 





Wiek: 31
Dołączyła: 03 Sty 2016
Posty: 3751
Wysłany: 2016-11-26, 15:47   

Pierdomenico, Ale fiki nie tylko o Potterze! Więcej fajnych mam z innych fandomów xD
_________________
- Kot to najlepszy pogromca problemów. Wystarczy przytulić, a on wymruczy smutki daleko precz! I wydrapie, i, "hhhh" powie, aż wszystkie uciekną sromotnie jak pokonane widmomyszy. Koty to prawdziwi bohaterowie, mówię ci!
Widmokot Nefer
 
 
Pierdomenico 





Wiek: 35
Dołączyła: 15 Lip 2015
Posty: 6547
Skąd: Vinewood Hills
Wysłany: 2016-11-26, 22:45   

BlueAlien, fanfik o obcym? :D

Cascabel, ja głównie lubię te Potterowe, ewentualnie właśnie Władcę, gdyby było coś dobrego i z chęcią czasem bym poczytała jakieś odnośnie mniej popularnych pod tym względem książek ale zawsze jak szukałam, to nie było tego dużo. Bo słyszałaś np. o fanfikach o Poirocie? Taki bym chętnie sobie przejrzała! Kiedyś jak wpadłam w Gwiezdne Wojny, to trochę się zakręciłam wśród książek i ff ale tam jest tego taki ogrom, że można zupełnie się pogubić. Szczególnie, że samych oficjalnych jest tyle, że głowa boli.
_________________

Wśród gości na kolacji jest fotograf. Gospodyni mówi:
- Robi Pan świetne zdjęcia! Musi mieć Pan drogi aparat!
Gość odchrząknął tylko. Wychodząc rzekł całując Gospodynie w rękę:
- Wybornie Pani gotuje! Musi mieć Pani drogie garnki!
 
 
Cascabel 





Wiek: 31
Dołączyła: 03 Sty 2016
Posty: 3751
Wysłany: 2016-11-26, 22:55   

Pierdomenico, O Poirocie faktycznie nie słyszałam, choć nie jest też to postać jakoś szczególnie mi znana (z lekką dozą zażenowania muszę przyznać, że nie czytałam nic Christie).
Podobnie szukałam o Zafonie, ale są pojedyncze.
Wiem, że Anna Rice prosiła o nie tworzenie fanfiction do swoich książek i chyba w miarę zostało to uszanowane :)
_________________
- Kot to najlepszy pogromca problemów. Wystarczy przytulić, a on wymruczy smutki daleko precz! I wydrapie, i, "hhhh" powie, aż wszystkie uciekną sromotnie jak pokonane widmomyszy. Koty to prawdziwi bohaterowie, mówię ci!
Widmokot Nefer
 
 
Pierdomenico 





Wiek: 35
Dołączyła: 15 Lip 2015
Posty: 6547
Skąd: Vinewood Hills
Wysłany: 2016-11-27, 12:42   

Cascabel, wiadomo, jest tyle książek, że nie da rady, żeby wszystkie serie poznać, mi czeka taka kolejka i to klasyków, że brak słów :( Ciekawa jestem skąd taka prośba? O nie tworzenie ff w sumie to pewnego rodzaju podziw dla pisarza, że wykreowany przez niego świat i bohaterowie, skłaniają ich do tego żeby poświęcać mu czas i samemu coś pisać. Może obawa przed porównaniami do Zmierzchu?
_________________

Wśród gości na kolacji jest fotograf. Gospodyni mówi:
- Robi Pan świetne zdjęcia! Musi mieć Pan drogi aparat!
Gość odchrząknął tylko. Wychodząc rzekł całując Gospodynie w rękę:
- Wybornie Pani gotuje! Musi mieć Pani drogie garnki!
 
 
Cascabel 





Wiek: 31
Dołączyła: 03 Sty 2016
Posty: 3751
Wysłany: 2016-11-27, 14:31   

Pierdomenico, Wydaje mi się, że związane może być to z tym, że najbardziej podatną na fanfiction postać wzorowała na zmarłym mężu xD Może by go sobie nie chciała wyobrażać w m-pregach xD
_________________
- Kot to najlepszy pogromca problemów. Wystarczy przytulić, a on wymruczy smutki daleko precz! I wydrapie, i, "hhhh" powie, aż wszystkie uciekną sromotnie jak pokonane widmomyszy. Koty to prawdziwi bohaterowie, mówię ci!
Widmokot Nefer
 
 
BlueAlien 
BlueAlien
AlienQueen





Wiek: 30
Dołączyła: 23 Paź 2015
Posty: 7849
Skąd: Andromeda
Wysłany: 2016-11-28, 00:10   

Pierdomenico,
Nie tylko :D
Sama szukam jakiś polskich fan fiction o np Predatorze, Transformerach, Obcym, Terminatorze, Dystrykt 9 ale i bardziej "dojrzałe" ff na temat dziecięcych bajek.
A jak już się jakieś znajdzie, to bida z nyndzą i nyndza z bryndzą :/
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 

Czy wiesz, że...