Poprzedni temat «» Następny temat
Kino Azja
Autor Wiadomość
Pierdomenico 





Wiek: 35
Dołączyła: 15 Lip 2015
Posty: 6547
Skąd: Vinewood Hills
Wysłany: 2016-11-26, 14:25   Kino Azja

Temat dotyczący szeroko pojętej kinematografii krajów azjatyckich. Co polecacie, czego nie, czy oglądacie? Wybór jest naprawdę spory, Japonia, Korea Południowa, Chiny, Filipiny... Co mnie zawsze pociągało w tych filmach to specyficzny styl, niespieszny, coś co na pierwszy rzut oka może wydawać się nudne i pozbawione akcji w rzeczywistości aż kipi. Oczywiście jest też druga strona i można trafić na sporo bardzo wykręconych filmów, które też przypadły mi do gustu przy okazji :) Czasem spotkałam się z tym, że ludzie unikają takich filmów z jakiegoś przeświadczenia, że to po prostu nie w ich stylu, że Azjaci itp, a może warto się przemóc i chociaż spróbować.

Na pierwszy rzut dam jeden z moich ulubionych:

Akacja
Korea Południowa 2003


Może sprawiać wrażenie, że to horror, jednak tak nie jest. Mimo to ma momenty grozy, bez jakichś straszaków, stworków, krwi i flaków. Świetny psychologiczny film, jednak dość wolny - co trzeba mieć na uwadze, jeżeli ktoś tego nie lubi. Za bardzo nie mogę o nim pisać, żeby nie zdradzać fabuły, co jest niezwykle mocną częścią tego filmu. W skrócie jest małżeństwo, które nie może mieć dzieci, adoptuje małego chłopca, a wkrótce rodzi im się ich własne. Przez co to pierwsze czuje się coraz bardziej odrzucone.

9/10

Ostatnio widziałam:

Alicja w krainie pracusiów
Korea Południowa 2014


Może tytuł i plakat wygląda głupkowato ale w rzeczywistości to nietuzinkowa opowieść o tym, jak wygląda "nowoczesne" społeczeństwo. W sposób przerysowany i dosadny opowiada historię kobiety, która musi uporać się z chorobą męża, problemami finansowymi i mieszkaniowymi. Jak ktoś liczy na dramat familijny - to to nie jest to. Ciężko go zaszufladkować, bo pojawiają się elementy thrillera, komedii, romansu i właśnie dramatu.

8/10
_________________

Wśród gości na kolacji jest fotograf. Gospodyni mówi:
- Robi Pan świetne zdjęcia! Musi mieć Pan drogi aparat!
Gość odchrząknął tylko. Wychodząc rzekł całując Gospodynie w rękę:
- Wybornie Pani gotuje! Musi mieć Pani drogie garnki!
 
 
werniks 
Lama Roku





Dołączył: 06 Paź 2015
Posty: 3840
Skąd: Living Room
Wysłany: 2016-11-26, 14:34   

Bollywoody też się liczą? :głupek:
 
 
BlueAlien 
BlueAlien
AlienQueen





Wiek: 30
Dołączyła: 23 Paź 2015
Posty: 7849
Skąd: Andromeda
Wysłany: 2016-11-26, 14:48   

Animacje dlugometrazowe tez mogą być?
_________________

 
 
maat_ 
maat_





Dołączyła: 16 Paź 2015
Posty: 12243
Wysłany: 2016-11-26, 14:57   

Bollywood to chyba oddzielny wszechświat :D
 
 
Pierdomenico 





Wiek: 35
Dołączyła: 15 Lip 2015
Posty: 6547
Skąd: Vinewood Hills
Wysłany: 2016-11-26, 15:06   

maat_, dokładnie :D zawsze można bollywoodzki temat też otworzyć :D

BlueAlien, w serialach jest anime oraz dramy azjatyckie, więc jak coś tam nie pasuje, to spokojnie może być tutaj :)

[ Dodano: 2016-11-26, 22:24 ]
Wiosna, lato, jesień, zima i...wiosna
Korea Południowa 2003



Już wspominałam o tym filmie niedawno w innym temacie ale pasuje też tutaj, dawno żaden inny film nie wzbudził we mnie takich emocji. Poetycko opisuje historię życia mnichów, pustelników, jednak na tym się nie kończy. Film skłania do zastanowienia się nad swoim życiem, nad tym jak wszystko przemija i się zmienia.

Mulan
Chiny 2009



Animowana, disneyowska wersja jest powszechnie znana ale warto wiedzieć, że powstała też aktorska i nie jest wcale taka zła. Przyjemnie się oglądało, chociaż z reguły staram się unikać chińskich filmów o wojownikach, te przesadne latania podczas bitew i inne "ulepszacze" potrafią być irytujące. Tutaj na szczęście tego oszczędzono i dość poważnie podeszli do swojej słynnej legendy.
_________________

Wśród gości na kolacji jest fotograf. Gospodyni mówi:
- Robi Pan świetne zdjęcia! Musi mieć Pan drogi aparat!
Gość odchrząknął tylko. Wychodząc rzekł całując Gospodynie w rękę:
- Wybornie Pani gotuje! Musi mieć Pani drogie garnki!
 
 
werniks 
Lama Roku





Dołączył: 06 Paź 2015
Posty: 3840
Skąd: Living Room
Wysłany: 2016-11-26, 22:33   



https://pl.wikipedia.org/wiki/Paprika_(film)


Ogólnie polecam, oglądałem i mi się bardzo podobało.

Oglądałem to przed Incepcją (Incepcja jest młodsza) więc sobie porównywałem te dwa filmy ze sobą, tak samo dobrze zrobione, tylko Paprika bardziej animcowa. :)
 
 
Pierdomenico 





Wiek: 35
Dołączyła: 15 Lip 2015
Posty: 6547
Skąd: Vinewood Hills
Wysłany: 2016-11-26, 22:37   

werniks, ooo właśnie do tego się przymierzałam już baaardzo długo i nigdy jakoś się nie składało, aż w końcu zupełnie wyleciało mi z głowy, muszę to przepchać na priorytet w najbliższym czasie do obejrzenia! :D
_________________

Wśród gości na kolacji jest fotograf. Gospodyni mówi:
- Robi Pan świetne zdjęcia! Musi mieć Pan drogi aparat!
Gość odchrząknął tylko. Wychodząc rzekł całując Gospodynie w rękę:
- Wybornie Pani gotuje! Musi mieć Pani drogie garnki!
 
 
maat_ 
maat_





Dołączyła: 16 Paź 2015
Posty: 12243
Wysłany: 2016-11-27, 07:51   

Powiem Wam, ze bardzo lubię estetykę kina japońskiego i chińskiego. Podoba mi się, ze niczego nie naśladują tylko tworzą i czerpią z własnej kultury, tradycji i historii. Chciałabym, aby u nas postępowano w podoby sposób
 
 
Pierdomenico 





Wiek: 35
Dołączyła: 15 Lip 2015
Posty: 6547
Skąd: Vinewood Hills
Wysłany: 2016-11-27, 12:50   

maat_, no właśnie, trafiłaś w sedno. To jeden z głównych elementów za który cenię ich kinematografię. Nie amerykanizują się (chociaż czasem coś już może powoli przebija) tylko robią filmy na swój sposób. Było wiele super horrorów, które amerykanie od razu chcieli przerobić po swojemu i wyszły im kaszanki.

[ Dodano: 2016-11-28, 10:30 ]
Piękny bokser
Tajlandia 2003



Historia tajskiego chłopaka, który zaczyna boksować, aby pomóc rodzinie, a potem zaczyna zajmować się tym też zawodowo, chcąc zarobić na operację zmiany płci ;) Zaskoczyło mnie to, że film okazał się naprawdę niezły.
_________________

Wśród gości na kolacji jest fotograf. Gospodyni mówi:
- Robi Pan świetne zdjęcia! Musi mieć Pan drogi aparat!
Gość odchrząknął tylko. Wychodząc rzekł całując Gospodynie w rękę:
- Wybornie Pani gotuje! Musi mieć Pani drogie garnki!
 
 
BlueAlien 
BlueAlien
AlienQueen





Wiek: 30
Dołączyła: 23 Paź 2015
Posty: 7849
Skąd: Andromeda
Wysłany: 2016-12-04, 18:22   

zna ktos wiecej filmow azjatyckich, zawierajacych jakies filozofie, madrosci, taka aure wschodu i orientu? moze byc film obyczajowy, dokumentalny, fantasy..
_________________

 
 
ChaserJohnDoe 
ChaserJohnDoe





Dołączył: 05 Wrz 2015
Posty: 3444
Wysłany: 2016-12-04, 20:24   

Perfect Blue było zajebiste. Tu po polsku:
http://www.cda.pl/video/6479607e
_________________
 
 
maat_ 
maat_





Dołączyła: 16 Paź 2015
Posty: 12243
Wysłany: 2016-12-05, 09:04   

ChaserJohnDoe, HA ha! :love: Ale śmiesznie w czapce wyglądasz
 
 
Pierdomenico 





Wiek: 35
Dołączyła: 15 Lip 2015
Posty: 6547
Skąd: Vinewood Hills
Wysłany: 2016-12-06, 19:02   

BlueAlien, oni lubią wtrącać elementy filozofii, przemyśleń do bardzo wielu filmów. Oglądasz jakiś z pozoru lekki film, wszystko takie słodkie, a tu nagle bohater przeżywa wewnętrzne rozterki i wygłasza monolog o takich różnych egzystencjalnych rzeczach. Jeżeli miałabym wymienić jakiś w którym to miałoby większy wymiar, to musiałabym się bardzo zastanowić, na pewno mogą się takie motywy pojawiać w tych o sztukach walki, ja z reguły nie oglądam ich za często.

Another 2012, Japonia



Film na podstawie anime - czyli kolejna rzecz, która nigdy nie powinna powstać, zaraz obok śniegowców :haha: Podeszłam do tego zupełnie bez jakiegokolwiek nastawienia, ten tytuł nie należy do takich z którym bym była jakoś emocjonalnie związana, więc było mi to obojętne Gdyby film był dobry - ok, mogłabym to uznać, lecz niestety nie był. Jeden z gorszych jakie widziałam w ostatnim czasie, horror dla dzieci, a sceny śmierci śmieszyły, sama fabuła była bardzo naciągana, zupełnie się to nie sprawdziło w takiej formie.


Wo De Peng Hu Wan, All You need is love 2015, Hongkong, Tajwan



Zupełnie zaskoczył mnie ten film. Oczywiście pozytywnie, trafiłam na niego przez przypadek ale już po chwili wiedziałam, że muszę go obejrzeć do końca Porównałabym go do "Oświadczyn po Irlandzku" ale był ciut lepszy ;) Przepiękne widoki, bardzo rzadko można trafić na tak malowniczy film i właśnie pomimo, że miał być lekki, miły i przyjemny, to nie był przy tym taki łopatologiczny, jak często wygląda to w hamerykańskich komediach romantycznych. Bohaterowie też spoko i można było wyczuć, że aktorzy świetnie się rozumieli na planie.

[ Dodano: 2016-12-08, 13:27 ]
Akai Ito 2008, Japonia


Podobno w tym samym czasie jak wyszedł film pojawiła się też drama, która fabularnie nieco się różniła. Cała historia niezbyt zachęciła do tego, aby jednak ją też obejrzeć. W skrócie to o dość zagmatwanej miłości nastolatków - zagmatwanej, gdyż ich losy i przeszłość nie były do końca jasne.
_________________

Wśród gości na kolacji jest fotograf. Gospodyni mówi:
- Robi Pan świetne zdjęcia! Musi mieć Pan drogi aparat!
Gość odchrząknął tylko. Wychodząc rzekł całując Gospodynie w rękę:
- Wybornie Pani gotuje! Musi mieć Pani drogie garnki!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 

Czy wiesz, że...