Poprzedni temat «» Następny temat
Linux Mint/Ubuntu/Fedora VS Windows 7/8/10

Który system ma większy potencjał?
Mint/Ubuntu/Fedora
66%
 66%  [ 6 ]
Windows 7/8/10
33%
 33%  [ 3 ]
Głosowań: 9
Wszystkich Głosów: 9

Autor Wiadomość
Apparition
[Usunięty]



Wysłany: 2016-03-20, 19:40   Linux Mint/Ubuntu/Fedora VS Windows 7/8/10

Wiem, że istnieje temat o najlepszym systemie, jednak tutaj mam zamiar poruszyć to bardziej precyzyjnie.
Zaznaczam, że temat (mimo nazwy) nie opiera się tylko na dyskusji "który lepszy". Serdecznie zapraszam do zadawania pytań na temat systemów z rodziny UNIX.

Tak ode mnie: Od jakiegoś już czasu mam styczność z Linuxem (głównie Ubuntu, Fafik, trochę Minta), jednak dopiero od niedawna postanowiłem zainstalować Ubuntu. Bawiłem się wcześniej w proste skrypty, komendy- wszystko co się przydaje- mniej w zabawę.

Jaki wniosek? Osobiście uważam, że lepiej sprawdzają się "Linuxy" niż "Windowsy". Dlaczego? Mają większą wydajność, nie zasyfiają się tak prędko, łatwiej się na nich tworzy programy, są darmowe, są o wiele bezpieczniejsze i stabilne. Największym problemem są oczywiście umowy i pieniądze.

Dla kogo są? Dla ludzi, którzy większość czasu spędzają w internecie, nie potrzebują miliona nowych gier, tworzą grafikę, programują, jak i dla wielkich firm- banków, firm co potrzebują stabilnych serwerów i oczywiście dla NASA :D

Naprawdę wiele dałoby się osiągnąć w Linuxie, gdyby nie polityka firmy Microsoft ;)
 
 
maat_ 
maat_





Dołączyła: 16 Paź 2015
Posty: 12243
Wysłany: 2016-03-20, 20:42   

A ja się zupełnie nie znam i po zmianie na 10 i dodaniu dysku nie umiem znaleźć mnóstwa rzeczy, ale już sie przywyczaiłam i jestem zadowolona a dysk SDD śmiga jak ta lala
 
 
werniks 
Lama Roku





Dołączył: 06 Paź 2015
Posty: 3840
Skąd: Living Room
Wysłany: 2016-03-20, 21:29   

Ja od wczoraj próbuję zainstalować i mi wywala, mam nadzieję że to problem tylko z VirtualBoxem...
 
 
Apparition
[Usunięty]



Wysłany: 2016-03-20, 21:51   

werniks, VirtualBox to jeden wielki problem :D Trzeba do niego wiele cierpliwości. Np jak masz kilka maszyn wirtualnych, to może nie działać. Pracowałem 2 dni na maszynach wirtualnych. 2-3 Windows XP nie działał, i musiałem się ich pozbywać (nie całkowicie, tylko z pamięci Virtualboxa). Co Ci dokładnie wyświetla?
 
 
werniks 
Lama Roku





Dołączył: 06 Paź 2015
Posty: 3840
Skąd: Living Room
Wysłany: 2016-03-20, 23:37   

Przeniosłem się na VMware Workstation 12 Player i działa. :p
 
 
iowaa 





Wiek: 31
Dołączył: 31 Mar 2016
Posty: 59
Skąd: Dol Guldur
Wysłany: 2016-03-31, 23:08   

Pytań nie mam ale napiszę coś od siebie. Linux nie należy do rodziny UNIX gdyż nie wywodzi się ani z BSD ani z Super V chociaż powszechnie uważany jest za system uniksopodobny. Z Linuksów korzystam od 2006 roku i zgadzam się z Apparition jeśli ktoś używa komputera tylko do internetu a nie chce wydawać kilku stów na system Windows to Linux jest idealnym rozwiązaniem. Chociaż i dla graczy Linux staje się coraz bardziej przyjazny, Valve coraz więcej gier udostępnia na swoją platformę a Vulkan ma duże szanse być alternatywą jak nie konkurencją dla DirectX. Do używania Steam nie polecam Ubuntu od wersji 15.04 są problemy z uruchomieniem aplikacji, polecam Sabayon'e nawet do codziennego użytku, jest też stabilniejszy niż Ubuntu/Mint. A Fedora jest prawie idealna. Prawie bo to poligon testowy dla RedHat co nie przeszkadza w użytkowaniu i mamy pewność że będzie długo opłacana.
 
 
icywind 
Icywind
icywind





Dołączył: 26 Kwi 2017
Posty: 2103
Wysłany: 2017-04-26, 19:55   

Używam Fedory od lat i dla mnie najlepsza dystrybucja. Nowoczesna, stabilna i nic nie kombinuje z "ułatwieniami" tylko daje czyste Gnome. Jedyny "minus" jest taki, że trzeba dodać rpmfusion, żeby była użyteczna w domu. Zasłaniają się prawem w USA ale chyba mogliby proponować dodawanie tego repozytorium w Gnome Software i byłoby świetnie.

Cytat:
A Fedora jest prawie idealna. Prawie bo to poligon testowy dla RedHat co nie przeszkadza w użytkowaniu i mamy pewność że będzie długo opłacana.

Ten "poligon testowy" to tylko takie powiedzenie, przecież nie leci do niej testowa wersja oprogramowania tylko stabilna. Poligonem testowym to jest Fedora Rawhide, 25 to zwyczajna dystrybucja.

[ Dodano: 2017-05-15, 19:48 ]
Ten uczuć gdy wszyscy panikują przez Wanna Cry a ty siedzisz sobie spokojnie na swoim Linuksie
_________________
Temat trzeba wyrwać z kosmosu tylko w tym roku nie będzie już religii i kościoła katolickiego w Polsce jak i na świecie ale wciąż nie wiadomo czy to bezpieczne
 
 
werniks 
Lama Roku





Dołączył: 06 Paź 2015
Posty: 3840
Skąd: Living Room
Wysłany: 2017-05-15, 20:33   

Na Linuxy jest mniej wirusów tylko dlatego, że już przeciętny użytkownik Linuxa zna się na komputerach w stopniu co najmniej średnim. Z Windowsa korzystają użytkownicy zarówno zaawansowani jak i ci "zieloni", do których to skierowane są wirusy.

Poza tym nie słyszałem o "Wanna Cry", o co z tym chodzi?

[ Dodano: 2017-05-15, 20:34 ]
BTW, u moich znajomych jest akurat silne lobby Mintowe. ;)
 
 
icywind 
Icywind
icywind





Dołączył: 26 Kwi 2017
Posty: 2103
Wysłany: 2017-05-15, 20:57   

Na pewno to dodatkowy atut ale nie tylko dlatego. Też się zdarzają porażające błędy w bezpieczeństwie jak słynne backspace w grubie, ale tu trzeba było mieć fizyczny dostęp do kompa. Komputer z Linuksem jest trudniej zainfekować. Żeby zainfekować się przez maila musisz odtworzyć plik z załącznika, liczyć, że będzie w formacie paczki z twojej dystrybucji i wpisać grzecznie hasło. Czy znajdą się debile którzy to zrobią? Pewnie tak, ale jak masz mózg to ci się lampka zapali w głowie.


Cytat:
Poza tym nie słyszałem o "Wanna Cry", o co z tym chodzi?

Zainfekował miliony komputerów, zaszyfrował im dane i żądał 300 dolarów okupu. Zdziwiłbyś się jak poważne firmy padły tego ofiarą :D


werniks napisał/a:
BTW, u moich znajomych jest akurat silne lobby Mintowe. ;)

Nie daj się im, bądź pro i instaluj Fedorę

[ Dodano: 2017-05-15, 21:45 ]
A właśnie, masz windowsa 10. Zainstaluj Fedorę z windows store

[ Dodano: 2017-05-15, 21:45 ]
https://www.theverge.com/...soft-build-2017

[ Dodano: 2017-06-01, 21:31 ]
_________________
Temat trzeba wyrwać z kosmosu tylko w tym roku nie będzie już religii i kościoła katolickiego w Polsce jak i na świecie ale wciąż nie wiadomo czy to bezpieczne
 
 
werniks 
Lama Roku





Dołączył: 06 Paź 2015
Posty: 3840
Skąd: Living Room
Wysłany: 2017-06-01, 22:25   

#typowe
 
 
icywind 
Icywind
icywind





Dołączył: 26 Kwi 2017
Posty: 2103
Wysłany: 2017-06-04, 19:00   

werniks, sprawdziłem tego całego Zordona. Wzięli Gnome Shell i pozmieniali rozszerzeniami tak, żeby działało bardziej jak Windows. Ten styl z neonami razi w oczy, aczkolwiek na plus jest, że napisali zmieniacza stylów i można sobie wybrać kolorki. Wszystko w dośćstarych wersjach ale tak to jest jak się bazuje na Ubuntu.
Fajną rzeczą jest, że mają wersję Ultimate którą fani mogą sobie kupić za 19€

Daje 4 plasterki sera na 5 bo się starają, używają rozszerzeń do Shella zamiast forkować forki i ich strona jest bardzo informacyjna i przyjazna dla nowych użytkowników.
_________________
Temat trzeba wyrwać z kosmosu tylko w tym roku nie będzie już religii i kościoła katolickiego w Polsce jak i na świecie ale wciąż nie wiadomo czy to bezpieczne
 
 
werniks 
Lama Roku





Dołączył: 06 Paź 2015
Posty: 3840
Skąd: Living Room
Wysłany: 2017-06-04, 20:22   

Ogólnie coraz częściej noszę się zmyślą kupienia jakiegoś złoma ze szrotu żeby linuxy popróbować.
 
 
icywind 
Icywind
icywind





Dołączył: 26 Kwi 2017
Posty: 2103
Wysłany: 2017-06-04, 20:31   

A potem będzie narzekać jaki ten Linux zły bo źle działa na złomie :głupek:
Wiesz, że możesz zainstalować Linuksa obok Windowsa?
_________________
Temat trzeba wyrwać z kosmosu tylko w tym roku nie będzie już religii i kościoła katolickiego w Polsce jak i na świecie ale wciąż nie wiadomo czy to bezpieczne
 
 
werniks 
Lama Roku





Dołączył: 06 Paź 2015
Posty: 3840
Skąd: Living Room
Wysłany: 2017-06-04, 20:34   

icywind, wiem, ale wtedy będę się srał że coś zepsuję xD
 
 
maat_ 
maat_





Dołączyła: 16 Paź 2015
Posty: 12243
Wysłany: 2017-06-04, 20:55   

werniks, chcesz mojego ? :D
 
 
werniks 
Lama Roku





Dołączył: 06 Paź 2015
Posty: 3840
Skąd: Living Room
Wysłany: 2017-06-04, 21:28   

maat_, za darmo? :D
 
 
maat_ 
maat_





Dołączyła: 16 Paź 2015
Posty: 12243
Wysłany: 2017-06-04, 21:32   

werniks, Za duzo kłopotu z czyszczeniem :D
 
 
werniks 
Lama Roku





Dołączył: 06 Paź 2015
Posty: 3840
Skąd: Living Room
Wysłany: 2017-06-09, 23:04   

>bądź moją uczelnią
>miej salę pełną nowoczesnych, dizajnerskich, drogich w uj Maców
>postaw na nich VirtualBoxa
>emuluj Windowsa XP
 
 
icywind 
Icywind
icywind





Dołączył: 26 Kwi 2017
Posty: 2103
Wysłany: 2017-06-19, 11:02   

Do you recommend Windows 10? (x-post /r/tumblr)
https://www.reddit.com/r/..._xpost_rtumblr/

:D

[ Dodano: 2017-07-14, 18:46 ]
Instalujcie Fedorę :I
_________________
Temat trzeba wyrwać z kosmosu tylko w tym roku nie będzie już religii i kościoła katolickiego w Polsce jak i na świecie ale wciąż nie wiadomo czy to bezpieczne
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 

Czy wiesz, że...