Poprzedni temat «» Następny temat
Zakaz handlu w niedzielę
Autor Wiadomość
ChaserJohnDoe 
ChaserJohnDoe





Dołączył: 05 Wrz 2015
Posty: 3444
Wysłany: 2018-03-21, 17:45   

_________________
 
 
Laviol 
Laviol





Dołączyła: 02 Gru 2015
Posty: 1397
Wysłany: 2018-03-22, 12:07   

Mój błąd, w momencie pisania umknęły mi tamte sklepy.
Zawsze są jakieś skutki społeczne i ktoś jest niezadowolony. Ale skutki ekonomiczno - społeczne są znacznie, a nawet nieporównywalnie gorsze niż to, że jednostkom spadną dochody, bo mówimy o zubożeniu całych społeczeństw, na całym świecie. Tu masz dane na temat jednego miejsca, abo wrzuć w wyszukiwarkę "klasa średnia ubożeje" i zacznij czytać. http://bejsment.com/2017/...zajacym-tempie/
Klasa średnia jest największą częścią każdej społeczności, a w Polsce nawet nie zdążyła się dobrze rozwinąć.
Coraz więcej się słyszy o dochodzie gwarantowanym/pensji gwarantowanej/ dochodzie podstawowym. https://pl.wikipedia.org/wiki/Bezwarunkowy_doch%C3%B3d_podstawowy
A pracy jest coraz mniej przez automatyzację. Ciekawe jaka część społeczeństwa będzie w stanie dorobić. I jeśli dalej tak pójdzie to większość ludzi będzie żyć z takiego dochodu, ale wtedy zapomnij o zakupach w niedzielę, bo ledwo nas będzie stać na zakupy w tygodniu.
A różnica od komuny będzie niewielka - zyski zamiast państwa będą zgarniać korporacje, nieco inna ideologia - "kapitalizm z ludzką twarzą" zamiast "socjalizmu z ludzką twarzą".
Ale ja przynajmniej miałam świadomość, ze jestem w niewoli i żyję w kraju, któremu brak niepodległości, wolnego rynku itd. A teraz większości tej świadomości brak.
I to są prawdziwe problemy, a nie to, że ktoś w niedzielę nie może zrobić zakupów.
Przypomina mi to lament nad złamanym przez strażaków kwiatem, podczas ratowania płonącego domu. Nie ta skala.

Tak, inne spojrzenie, ale tego młodszego nie gwarantuje z automatu jest lepsze.
Moje jest inne, nie z racji wieku, ale przede wszystkim dzięki studiom na tym konkretnym kierunku, który uświadomił mi pewne rzeczy oraz kilku latom poświęconym na samodzielne zdobywanie innej, uzupełniającej wiedzy.
Ja bym postawiła na maksymalną samowystarczalność kraju, ale przede wszystkim lokalnych społeczności.
Np. zrobiłabym to co sprawdziło się w jednym z regionów Austrii, który z biednego zrobił się zamożny https://www.youtube.com/watch?v=H1WsbQQNsV0
Wprowadziłabym permakulturę szeroko rozumianą, w tym rolnictwo. Mały kawałek o nim
http://www.wysokieobcasy....eRedirects=true
Autorka ma wątpliwości czy dałoby się to wprowadzić do tzw. rolnictwa towarowego. Ja nie mam, ponieważ wiem o działalności Seppa Holzera, który ma gospodarstwo 45 -cio hektarowe. I dokładnie wiem dlaczego taka gospodarka jest dobra, a dlaczego konwencjonalne/uprzemysłowione rolnictwo to kicha kompletna i jak nam szkodzi na wiele sposobów.
I wiem, że permakultura działa, bo mój warzywniak taki jest, choć wciąż się tego uczę/eksperymentuję. To co wprowadziłam wcześniej w części ozdobnej działa znakomicie.
 
 
maggdalena18 





Wiek: 31
Dołączyła: 08 Sie 2017
Posty: 656
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2018-03-22, 19:04   

Niech zostawią 2 zamknięte niedziele, to to przełknę, ale 4 nie.

Ja nie mówię, ze moje, czy ogólnie młodsze jest lepsze. Czasem tak, czasem nie.
 
 
Laviol 
Laviol





Dołączyła: 02 Gru 2015
Posty: 1397
Wysłany: 2018-03-22, 20:14   

Ponieważ pewnie nie każdy wchodzi na wątek z filmami dokumentalnymi to na koniec jeszcze raz zacytuję laureata Nagrody Pulitzera Chrisa Hedgesa: "jesteśmy zrujnowani finansowo, moralnie i politycznie".
Finansową i polityczną zafundowały nam korporacje, którym świetnie podpasowały idee Szkoły Frankfurckiej.
https://wolna-polska.pl/wiadomosci/szkola-frankfurcka-dewastujacy-spisek-timothy-matthews-2014-10
 
 
Husarz712 
husarz





Dołączył: 29 Lip 2015
Posty: 5323
Wysłany: 2018-03-22, 20:17   

Ciężko brać na poważnie artykuł który zawiera zdjęcia z Shutterstocka przerobione żeby miały oko Opatrzności zamiast znaków wodnych, a pierwsze w ogóle zdanie jest o Szatanie. A druga wypowiedź pochodzi od rosyjskiego księdza. Wiarygodne źródła informacji, nie ma co. Patrzę na prawą stronę strony, pozostałe artykuły są w 90% biblijne, jedna reklama którą widzę to grupa "Killuminati".
_________________
The Light shineth in the Darkness,
and the Darkness comprehended it not.
 
 
Laviol 
Laviol





Dołączyła: 02 Gru 2015
Posty: 1397
Wysłany: 2018-03-22, 23:28   

Husarz712, no bo nie treść jest ważna, a to gdzie jest umieszczona? Wybrałam ten tekst, bo w skrótowej formie przedstawia to co najistotniejsze i zawiera odniesienia do autorów tych koncepcji i ich "dzieł".
Chcesz inne źródło? Bardzo proszę, tylko zajmie Ci sporo więcej czasu. Krzysztof Karoń, człowiek, który ma ogromną wiedzę i mądrze mówi. Świetny wykład, w którym można poznać genezę i cel powstania Szkoły frankfurckiej.
Karoń - genialny wywód o rewolucji seksualnej
https://www.youtube.com/watch?v=rjsiMN7lhuo
 
 
maat_ 
maat_





Dołączyła: 16 Paź 2015
Posty: 12243
Wysłany: 2018-03-25, 10:52   

Niedziela handlowa wiec znowu w kinie tylko garstka dzieci
 
 
werniks 
Lama Roku





Dołączył: 06 Paź 2015
Posty: 3840
Skąd: Living Room
Wysłany: 2018-03-25, 11:17   

A może to dlatego, że za tydzień Wielkanoc i chcą zrobić zakupy przedświąteczne? Ale co ja tam wiem...
 
 
maggdalena18 





Wiek: 31
Dołączyła: 08 Sie 2017
Posty: 656
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2018-03-25, 16:19   

maat_, po zakupach pójdą do kina. Albo byli przed.
werniks, cicho, nie zdradzaj. :O
 
 
maat_ 
maat_





Dołączyła: 16 Paź 2015
Posty: 12243
Wysłany: 2018-03-25, 17:16   

maggdalena18, Poranek dla maluchów jest co 2 tygodnie tylko o jednej godzinie
 
 
maggdalena18 





Wiek: 31
Dołączyła: 08 Sie 2017
Posty: 656
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2018-03-25, 19:26   

maat_, zakupowa niedziela po 2 zamkniętych i przed świętami - i wszystko jasne. Mnie to nie dziwi. Zobaczysz co będzie w ostatnią niedzielę kwietnia.
 
 
Laviol 
Laviol





Dołączyła: 02 Gru 2015
Posty: 1397
Wysłany: 2018-03-27, 22:34   

Dla tych, którzy nie rozumieją czym jest wolność, nie odróżniają wolności pozytywnej od negatywnej.
WOLNOŚĆ, DOBROBYT, PRZYMUS
https://youtu.be/J8SLCWuDpL4?list=PLgVGQIw0qklRJa6fyo2Fml6RPfu2X8dYR
 
 
Cascabel 





Wiek: 31
Dołączyła: 03 Sty 2016
Posty: 3751
Wysłany: 2018-06-19, 16:53   

Swoją drogą: zauważyliście jakieś zmiany w sposobie w jaki sami robicie zakupy?
Ja zauważyłam jedno. Z reguły nie zdążamy. O czym mówię?
- przez dwa miesiące próbujemy dojechać do sklepu kreatywnego, ale trzeba jeszcze kupić np. colę, tuńczyka, płyn do płukania, truskawki i potrzebne rzeczy z budowlanego. Jedziemy do budowlanego i po płyn do płukania. Jest sobota, więc korki i kolejki. Trzeba się potem spieszyć by zdążyć do lidla (tuńczyk) i biedronki (cola). Do warzywniaka i kreatywnego nie zdążamy. Robimy więcej zakupów przez internet.
- zakup ubrań planowany z dwutygodniowym wyprzedzeniem kosztem wizyty u babci.
- kupowanie prezentów. Normalnie polazłabym do kwiaciarni i kilku fajnych sklepów. Obecnie przeglądam ofertę sklepów internetowych i wiem, że czas pozwoli mi zajechać do jednego konkretnego - modlę się żebym dostała to, co zaplanowałam.
- nawet okazyjnie nie kupujemy już w piekarni, bo zawsze trzeba jechać po coś jeszcze.
- goście w niedziele mnie denerwują, zwłaszcza niezapowiedziani. Wtedy obliczenia idą się pier... i okazuje się że nie mamy nic na śniadanie, a mama nie ma co zabrać do pracy.
- brak wielu produktów w soboty w sklepach.
- sporo rzeczy porzuconych w połowie w domu. Co mam na myśli? Np. obecnie mam zablokowaną pracownię, bo w niedziele okazało się że potrzebuję cementu. Nie ma kiedy pojechać po cement, więc pewnie dopiero w sobotę go kupię. Co oznacza że prawdopodobnie przez kolejny miesiąc nie mam biurka. Podobnie noga od szafy jest nawiercona, ale nie przykręcona, bo brakuje nakrętki. A lampa nieskończona, bo nie ma biurka...
Ogólnie oceniam że całą ustawa przyniosła efekt odwrotny od oczekiwanego... Tracą małe sklepy, zyskują hipermarkety. Ah, no i sklepy internetowe...
A wy co sądzicie?
_________________
- Kot to najlepszy pogromca problemów. Wystarczy przytulić, a on wymruczy smutki daleko precz! I wydrapie, i, "hhhh" powie, aż wszystkie uciekną sromotnie jak pokonane widmomyszy. Koty to prawdziwi bohaterowie, mówię ci!
Widmokot Nefer
 
 
bezn
Duch, który przeczy





Dołączył: 19 Gru 2016
Posty: 9711
Wysłany: 2018-06-19, 18:13   

U mnie osobiście żadne większe zmiany nie zaszły. Jedynie powstała mała niedogodność - nie mogę sobie pozwolić na zapominalstwo i kupowanie na ostatnią chwilę. Ale to nic ,,nie do ogarnięcia". Natomiast ogólnie widać pewne tendencje. Piątki i soboty to w dużych sklepach dni oblężeń. Obserwując kupujących dochodzę do wniosku, że kupują za dużo i na zapas, dość gorączkowo. A chodzi mi o zakupy jedzeniowe wyłącznie ( sama kupuję w zasadzie tylko w jednym dużym markecie więc moje obserwacje mogą być mało ,,reprezentatywne"). Nie wiem jak to jest w galeriach handlowych gdzie raczej nie goszczę zbyt często. Myślę, że dla mieszkańców miast w wolne niedziele może być nieco inaczej i odczuwają większe niedogodności.
 
 
werniks 
Lama Roku





Dołączył: 06 Paź 2015
Posty: 3840
Skąd: Living Room
Wysłany: 2018-06-19, 19:07   

Kolejki wkurzają
 
 
maat_ 
maat_





Dołączyła: 16 Paź 2015
Posty: 12243
Wysłany: 2018-06-20, 10:29   

U mnie żadnych zmian
 
 
vetulae 
vetulae





Wiek: 42
Dołączyła: 31 Lip 2017
Posty: 2912
Wysłany: 2018-06-20, 10:39   

W niehandlowe niedziele nie ma Białorusinów :)
 
 
fantine 
life is fleeting, death is eternal





Wiek: 26
Dołączyła: 16 Sty 2016
Posty: 478
Skąd: Północny Azyl Nieumarłych
Wysłany: 2018-07-26, 14:13   

Pomijając wszystkie otoczki rodzinne, kościelne, handlowe i ideologiczne, w ostatnią niedzielę niehandlową strasznie się zdenerwowałam i zdołowałam, że teoretycznie w środku cywilizacji człowiek nie ma gdzie sobie kupić wody(nawet dwie Żabki, na które trafiłam były nieczynne!), musi szukać nie wiadomo gdzie stacji benzynowych czy anonimowych małych sklepów i jechać tam, chociaż mu nie po drodze. A nikt raczej nie przewidzi, że skończy mu się picie i zrobi mu się slabo, upałów nie było, jak wychodziłam to nie było już słońca.

A wracając do otoczek, to nie potrafię zobaczyć innego celu w tej ustawie niż utrudnienie ludziom życia. Czy nie prościej i sensowniej zamiast tego byłoby na przykład ustanowić przepis, że każdy pracownik ma prawo do dwóch wolnych niedziel w miesiącu? Dla pracowników wyjdzie na to samo, z tym wyjątkiem, że ci, którzy wolą mieć wolne w inne dni, nie będą pokrzywdzeni.
_________________
- Wykonuję pewną pracę...
- Ale czym się zajmujesz?
- Myśleniem

_________________
I may have sinned, but there's no need to push me around
 
 
Blacks 
Blacks
Czarny





Wiek: 31
Dołączył: 10 Sie 2017
Posty: 988
Wysłany: 2018-07-26, 16:44   

fantine, sensowniej. Ale nic na to nie poradzisz, taka ustawa przeszła. Zauważyłem pewien trend, osoby młodsze tak do 35 r. życia strasznie klną na tę ustawę, zaś osoby w wieku 36+ wychwalają, a jako, że nasz kraj jest starzejący się, dlatego więcej jest zadowolonych niż przeciwników.
_________________
No time to waste, but make your pace.
 
 
Husarz712 
husarz





Dołączył: 29 Lip 2015
Posty: 5323
Wysłany: 2018-07-26, 16:59   

Moi dziadkowie i matka też klną na tą ustawę a wszyscy powyżej 40 więc ¯\_(ツ)_/¯
_________________
The Light shineth in the Darkness,
and the Darkness comprehended it not.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 

Czy wiesz, że...